Powiatowy Urząd Pracy w Opatowie informuje o terminie naboru wniosków o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Kwota środków KFS, jaką dysponuje urząd wynosi 202.100,00 złotych.
Celem utworzenia Krajowego Funduszu Szkoleniowego jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące zagrożone utratą pracy z powodu posiadania kompetencji nieadekwatnych do wymagań pracodawcy i dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.
- Wnioski będą przyjmowane od dnia 17.02.2020 r. od godz. 7:30 do dnia 31.03.2020 r. do godz. 15:30.
- Złożony wniosek musi być opatrzony podpisem pracodawcy lub osoby umocowanej do reprezentowania pracodawcy. Przez datę złożenia wniosku uznaje się datę jego wpływu na biuro podawcze Powiatowego Urzędu Pracy w Opatowie.
- Wnioski złożone poza wskazanym terminem pozostaną bez rozpatrzenia.
- Środki będą przyznawane zgodnie z obowiązującymi zasadami przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2020 roku.
- Wszystkie zaplanowane we wniosku działania muszą się rozpocząć i być sfinansowane w roku bieżącym.
- Dopuszcza się możliwość skrócenia terminu naboru wniosków w zależności od ich ilości wpływu oraz posiadanego limitu środków KFS przyznanych na dany rok.
PRIORYTETY
Priorytety Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wydatkowania środków KFS
w roku 2020 r.
Priorytety Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wydatkowania środków KFS
w roku 2020 r.
- wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem;
- wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
- wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
- wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z rozwojem w firmach technologii i zastosowaniem wprowadzanych przez firmy narzędzi pracy;
- wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju;
- wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego;
- wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej.
Interpretacja priorytetów:
PRIORYTET nr 1 - wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
Przyjęty zapis priorytetu nr 1 pozwala na sfinansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego osobom (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem (m.in. urlop macierzyński, wychowawczy), która nieprzerwanie trwała minimum 60 dni.
Priorytet adresowany jest przede wszystkim do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
PRIORYTET nr 2 - kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców, jak i pracowników).
Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP.
PRIORYTET nr 3 - środki KFS przeznacza się przede wszystkim na wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
Priorytet promuje działania szkoleniowe zapobiegające utracie zatrudnienia przez osoby pracujące zagrożone utratą pracy i ma ułatwić tzw. rekrutację wewnętrzną na stanowiska
w zawodach, w których występują niedobory kadrowe. Przyjęte sformułowanie priorytetu pozwala na sfinansowanie kształcenia ustawicznego zarówno na kursach zawodowych ale także w zakresie umiejętności ogólno-zawodowych, o ile powiązane są one z wykonywaniem pracy w zawodzie deficytowym.
Pracodawca wnioskujący o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu lub województwa niż siedziba powiatowego urzędu pracy, w którym składany jest wniosek o dofinansowanie, powinien wykazać, że zawód jest deficytowy dla miejsca wykonywania pracy.
Powiatowy Urząd Pracy w Opatowie będzie brał pod uwagę zawody deficytowe z terenu powiatu opatowskiego.
Dokumenty do priorytetu 3:
Raport z badania Barometr zawodów 2020 rok – powiat opatowski, który zamieszczony jest na stronie internetowej: www.barometrzawodow.pl Barometr zawodów deficytowych dla powiatu opatowskiego na 2020 rok.
PRIORYTET nr 4 - wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z rozwojem w firmach technologii i zastosowaniem wprowadzanych przez firmy narzędzi pracy.
Priorytet promuje działania szkoleniowe zapobiegające utracie zatrudnienia poprzez przygotowanie personelu do podejmowania wyzwań, które niesie postęp techniczny i technologiczny, zapewniający rozwój firmie.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu musi udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a pracownicy objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami. Oznacza to, że pod określeniem "nowa technologia/narzędzie" rozumiemy nowość dla konkretnego podmiotu, która nie była wcześniej stosowane w firmie. Wnioskodawca zobowiązany jest do przedłożenia wiarygodnego dokumentu np. kopii dokumentów zakupu maszyn i narzędzi oraz logicznego i wiarygodnego uzasadnienia. Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu można objąć jedynie pracownika, który w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/ na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystał z nowych technologii i narzędzi pracy.
PRIORYTET nr 5 - wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
Przy zastosowaniu tego priorytetu Urząd będzie brał pod uwagę Strategię Rozwoju Powiatu Opatowskiego www.opatow.pl Starostwo Powiatowe BIP/Promocja i Rozwój Regionalny/Strategia Rozwoju Powiatu Opatowskiego.
Kluczowymi obszarami wymagającymi szczególnego wsparcia wynikającymi z w/w strategii to obszary strategiczne: przedsiębiorczość i infrastruktura techniczna. Kursy, które mogą być dofinansowane ze środków KFS muszą się wpisywać w przedsiębiorczość i infrastrukturę techniczną.
PRIORYTET nr 6 - wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
- W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu.
- Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
- Definicja stażu uczniowskiego wskazana w art. 121a ust. 1 i ust. 21 ustawy Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 określa go jako staż w rzeczywistych warunkach pracy jaki w celu ułatwienia uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie, w którym kształcą się, mogą w okresie nauki odbywać uczniowie technikum i uczniowie branżowej szkoły I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami. W czasie odbywania stażu uczniowskiego opiekę nad uczniem sprawuje wyznaczony przez podmiot przyjmujący na staż uczniowski opiekun stażu uczniowskiego.
- Rozporządzenie MEN z 22 lutego 2019 roku w sprawie praktycznej nauki zawodu w § 11 ust. 1 określa, że praktyki zawodowe organizowane u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych są prowadzone pod kierunkiem opiekunów praktyk zawodowych, którymi mogą być pracodawcy lub wyznaczeni przez nich pracownicy albo osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
Podmioty uprawnione do korzystania z środków w ramach tego priorytetu to:
- Przedsiębiorstwa społeczne wpisane na listę przedsiębiorstw społecznych prowadzoną przez MRPiPS – lista ta jest dostępna pod adresem http://www.bazaps.ekonomiaspoleczna.gov.pl/
- Spółdzielnie socjalne.
- Zakłady aktywności zawodowej.
Przy rozpatrywaniu wniosku Starosta uwzględnia:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku;
- z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Uwaga: Nabory wniosków będą powtarzane do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel, a o ich kolejnych terminach będziemy informować za pośrednictwem strony internetowej.
_________________________________________________________________________
Dokumenty do pobrania:
Wniosek zamieszczony jest na stronie https://opatow.praca.gov.pl w zakładce: Urząd/ Dokumenty do pobrania /Dla pracodawców i przedsiębiorców oraz w siedzibie w siedzibie urzędu przy ulicy Partyzantów 13, tel.: 15 86 80 300 wew. 332.
Kryteria i zasady przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opatowie.